Garaż na rowery krok po kroku

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Aby rower zachował sprawność na wiele lat, oprócz rutynowych zabiegów konserwacyjnych warto zadbać także o jego odpowiednie przechowywanie. Najlepiej w miejscu, w którym nie będzie narażony na wilgoć i wahania temperatur. 

Gdy po ostatniej jesiennej przejażdżce zdecydujesz się odstawić rower w kąt aż do wiosny, musisz odpowiednio przygotować go do zimy. Niezależnie od tego, czy mieszkasz w domu, czy w mieszkaniu, rower musi być przechowywany w ciepłym miejscu bez wilgoci. Oczywiście najlepszym miejscem do przechowywania rowerów jest garaż… ale czy jedynym? Podpowiadamy, jak zaaranżować miejsce do przechowywania jednośladów, aby pozostały w formie cały rok! 

Jak przygotować rower na zimę? 

Po ostatniej przejażdżce w sezonie należy ograniczyć wszystkie czynniki, które mogłyby wpłynąć na pojawienie się rdzy lub zmniejszenie wytrzymałości poszczególnych części. Najpierw dokładnie umyj rower – mokrą szmatką przetrzyj ramę z kurzu, błota i innych zanieczyszczeń. Nie musisz wykorzystywać specjalnych środków, wystarczy woda z odrobiną płynu do naczyń. Należy także dokładnie wyczyścić łańcuch i zakonserwować go przed korozją specjalnym olejem.

Czyszczenie to jednak jeden z pierwszych etapów przygotowania roweru na zimę. Pamiętaj także o dokładnym napompowaniu opon (by uniknąć odkształceń), wyciągnięciu baterii z lampek (by uniknąć ich rozlania się), rozpięciu linek hamulcowych (by uniknąć rozciągnięcia). Zanim odłożysz rower do garażu, musisz ustawić przerzutki tak, aby łańcuch opierał się na najniższych zębatkach. I nie zapomnij o ściągnięciu akcesoriów! Nagi, czysty i naoliwiony jednoślad może czekać na ciebie do kolejnego sezonu.

Garaż – nie tylko dla samochodów

Jak już zostało powiedziane, rowery należy przechowywać w miejscach ciepłych (temperatura pokojowa) i suchych. Odpadają więc balkony, otwarte altanki, a także piwnice (może utrzymywać się w nich za dużo wilgoci). Rowery można przechowywać w specjalnych przechowalniach – co prawda musisz za to zapłacić, jednak gdy nie masz miejsca w mieszkaniu, warto w nie zainwestować.

Jednak w domach miejsca jest wiele – czy to w pomieszczeniach, czy w ogrodzie. Dlatego liczba opcji znacząco wzrasta. W garażu znajdzie się miejsce i dla twojego roweru, i dla twojego samochodu – a wszystko dzięki wieszakom! W wysokich pomieszczeniach możesz zamontować wieszaki sufitowe (które dodatkowo niwelują ryzyko odgniecenia się opon) lub wieszaki ścienne. Te drugie cieszą się popularnością również dlatego, że pomagają wyeksponować rower niczym dzieło sztuki. Kogo obchodzi parę śladów opon na ścianie? 

Box na rowery – pomysłowo i minimalistycznie

Specjalne mini garaże na rowery również cieszą się popularnością, zwłaszcza tam, gdzie nie ma możliwości przechowywania jednośladów w domowym garażu. Wykonane są zazwyczaj z wodoodpornych metali (specjalnie zabezpieczonych), które chronią zawartość przed wilgocią, dzięki czemu można w nich przechowywać rowery cały rok.

Te wygodne skrzynki otwierane są za pomocą kluczyka, a zamiast drzwi posiadają przesuwną roletę, która pozwala Ci szybko dostać się do swojego roweru. To najlepsze rozwiązanie, jeśli nie masz miejsca w domu lub mieszkaniu, a także nie chcesz płacić za wynajem komórki – jest sucho, ciepło i antywłamaniowo! 

Zdjęcie główne: Jodie Louise/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Nachosy z tortilli. Przepis na domowe nachosy
/
Nachosy z tortilli. Przepis na domowe nachosy
Marzą Ci się domowe nachosy? Oto jak je przygotować i to w ciągu dosłownie paru chwil.
Kupujemy telewizor. Na co zwrócić uwagę?
/
Kupujemy telewizor. Na co zwrócić uwagę?
Na co powinniście zwrócić uwagę, by wybrać telewizor, który spełni wasze oczekiwania? Niezależnie od tego, czy planujecie używać go do oglądania TV i filmów czy też grania, przeczytajcie nasz poradnik i poznajcie najważniejsze zasady.
Jak prawidłowo przygotować się do utylizacji starego sprzętu RTV?
/
Jak prawidłowo przygotować się do utylizacji starego sprzętu RTV?
Dowiedz się, jak bezpiecznie i zgodnie z prawem pozbyć się zużytego sprzętu RTV. Przeczytaj nasz przewodnik krok po kroku i zadbaj o środowisko!