Jakie badania powinien wykonać senior?

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Badania profilaktyczne to jeden z najskuteczniejszych sposobów na uniknięcie chorób i problemów zdrowotnych. Badać powinno się niezależnie od wieku i kondycji zdrowotnej, ponieważ chodzi właśnie o to, żeby reagować na potencjalne schorzenia zanim wystąpią ich pierwsze objawy.

Profilaktyczne badanie wzroku dla osób starszych

Z wiekiem wszystkie narządy powoli zaczynają się „zużywać”, co prowadzi do komplikacji zdrowotnych i konieczności wprowadzenia zmian w codziennym funkcjonowaniu. Jednymi z najdelikatniejszych i niezwykle narażonymi na niekorzystny wpływ czasu narządami są oczy. Niestety, ze względu na wiek, te cenne elementy ludzkiego ciała obłożone są zwiększonym ryzykiem wystąpienia takich schorzeń jak zaćma starcza, retinopatia cukrzycowa (bezpośrednio związana z współistniejącą cukrzycą, która jest chorobą cywilizacyjną), zwyrodnienie plamki żółtej, jaskra oraz prezbiopia, czyli starczowzroczność. Rozwinięcie się tego typu problemów zdrowotnych bardzo często skutkuje uzależnieniem od innych osób, koniecznością zatrudnienia opiekuna lub opiekunki do pomocy, a także pogorszeniem zdrowia psychicznego i większym narażeniem na upadki, potknięcia i urazy fizyczne z powodu przeszkód, których nie będziesz w stanie dojrzeć. Z tego powodu nawet, jeśli jeszcze nie występują u Ciebie pierwsze objawy związane z pogorszonym widzeniem, warto regularnie odwiedzać okulistę. W niektórych przypadkach może zastąpić go również optyk Poznań, który także ma kompetencje potrzebne do badania wzroku.

Niedoczynność tarczycy u osób starszych

Coraz popularniejszym schorzeniem, które dotyka osób w każdym wieku, jest niedoczynność tarczycy. Zaburzenie to polega na niedostatecznej produkcji hormonów przez tarczycę. Może to skutkować uczuciem zmęczenia i senności, zaburzeniami pamięci, zwiększeniem się masy ciała, pogorszeniem kondycji włosów i skóry, zaburzeniami pracy układu krążenia (niskie ciśnienie, stałe odczuwanie zimna) i układu pokarmowego (zaparcia), a u kobiet także nieregularnymi cyklami. Bardzo ważne jest więc regularne badanie poziomu hormonów produkowanych przez tarczycę i przysadkę mózgową. Dla najpopularniejszego z nich tsh norma wynosi od 0,23 do 5,0 mU/l i jej przekroczenie może być niebezpieczne dla zdrowia. Pamiętaj, ze badanie poziomu tsh nie jest standardowym badaniem wykonywanym w ramach podstawowej morfologii i poproś lekarza, aby zlecił Ci jego wykonania.

Badania profilaktyczne dla osób starszych

Podstawowe badania profilaktyczne, które powinny wykonywać wszystkie osoby, niezależnie od wieku i kondycji zdrowotnej, to morfologia i OB, badanie moczu, kontrole dentystyczne, badanie ciśnienia tętniczego krwi, pomiar poziomu cukru we krwi. Jednakże, każde specjalne okoliczności – a można do nich zaliczyć chociażby wiek – powodują, że jesteś narażony na więcej schorzeń i zaburzeń. Z tego powodu konieczne jest dobieranie badań profilaktycznych do Twojej osobistej sytuacji zdrowotnej. Jeżeli jesteś osobą starszą, powinien zająć się tym lekarz geriatra Lublin, który oceni, jakich informacji na temat Twojego organizmu możecie potrzebować w procesie leczenia i utrzymywania Twojego zdrowia.

Fot.: Markus Frieauff/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Czy warto kupić generator prądu?
/
Czy warto kupić generator prądu?
Czy warto je kupić dla swojej firmy lub dla siebie, np. do prac na działce, w ogrodzie? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.
Przeprowadzka na wieś – ile to kosztuje?
/
Przeprowadzka na wieś – ile to kosztuje?
Marzy Ci się dom na wsi? Oto co musisz wiedzieć przed zakupem takiej nieruchomości!
Elementy, które nadadzą domowi unikalnego charakteru
/
Elementy, które nadadzą domowi unikalnego charakteru
Aranżacja wnętrza powinna oddawać nasz gust oraz sprawiać, że czujemy się w naszym domu dobrze. Dowiedz się więc, co możesz zrobić, aby Twój dom zyskał unikatowy klimat.