Artykuł sponsorowany
Planujesz remont, a może budujesz swój wymarzony dom? Wśród pomieszczeń w Twoim domu, które powinny być nie tylko urządzone z gustem, ale przede wszystkim praktycznie, na pierwszy plan wybija się łazienka. To w jej przypadku musisz zadbać o wiele szczegółów. Odpowiednie umiejscowienie wanny czy prysznica – a także podjęcie decyzji, które z nich wybierzesz – wzięcie pod uwagę rozmieszczenia rur, odpowiednia wentylacja, używanie produktów, które będą odporne na wilgoć i ewentualne zalania. Problemy zdają się mnożyć, nie mając końca. Wybór łazienkowej armatury oprócz konieczności, może stanowić jednak też przyjemność!
Jeżeli Twoja łazienka nie grzeszy swoimi rozmiarami i potrzebujesz dodatkowych miejsc do przechowywania niezbędnych produktów, zdecyduj się na umywalkę w zabudowie. Umywalka meblowa to najczęściej spotykane rozwiązanie, gdy w łazience zwyczajnie brakuje dodatkowej przestrzeni na wiszące czy stojące szafki. W końcu kto chciałby czuć się przytłoczony w pomieszczeniu, które z natury nie należy do największych w domu? Sposobów na zagospodarowanie przestrzeni pod umywalką jest naprawdę wiele. Pojedyncze szafki, podwójne, takie do samej podłogi i kończące się wcześniej – to Ty wybierasz, co najlepiej sprawdzi się w Twojej łazience. Warto wspomnieć, że ogromny wybór armatury łazienkowej pozwala na dopasowanie blatów i drzwiczek do wnętrza łazienki.
Nie zawsze mała przestrzeń równa się konieczności składowania gdzieś wszystkich środków czyszczących, papieru toaletowego i innych łazienkowych niezbędników. Czasami oznacza dodatkową łazienkę albo toaletę. W takim przypadku warto zdecydować się na praktyczne i eleganckie umywalki nablatowe. To doskonały wybór, gdy nie chcesz decydować się na dodatkowe postumenty czy mocowania do ściany, a jednocześnie postawić na ciekawsze rozwiązanie. Umywalkę nablatową połączysz tak naprawdę z każdego rodzaju powierzchnią! Szkło, drewno, marmur – to do Ciebie należy decyzja, na czym postawisz umywalkę swojej nowej łazienki. Możesz pozwolić sobie na to, by to blat stanowił głównego aktora w tym przypadku. Armatura łazienkowa dostępna w tej kategorii jest naprawdę bogata – umywalki okrągłe, prostokątne, białe, czarne, błyszczące i matowe… Możliwościom nie ma końca i tylko Ty decydujesz, co pasuje Ci najbardziej!
Alternatywą dla umywalki nablatowej będzie umywalka podblatowa. Ten sposób montażu gwarantuje Ci dodatkową powierzchnię, jeśli podczas urządzania łazienki zdecydujesz się także na rattanowe pudełka, uzyskasz uporządkowaną i schludną przestrzeń użytkową. To nowoczesne rozwiązanie będzie świetnym uzupełnieniem kontrastowych kafli albo walk-in kabiny prysznicowej.
Umywalki na postumencie to rozwiązanie kojarzone jeszcze z domów naszych babć. Nie oznacza to, że stało się symbolem kiczu i przaśności. To rozwiązanie zestarzało się godnie i sprawdzi się także w nowoczesnych łazienkach, jeśli tylko odpowiednio dobierzesz meble i kolory. Do pomieszczeń w klimacie retro zdecyduj się na bogate żłobienia, które świetnie współgrają z surowym drewnem. Współczesne wnętrza polubią się z gładkimi i prostymi kształtami. Najpopularniejsze postumenty to te wykonane z ceramiki, jednak bez problemu znajdziesz modele porcelanowe, metalowe czy drewniane. To nowe spojrzenie na klasykę nada Twojej łazience wyjątkowego charakteru.
Większość armatury w naszych łazienkach zrobiona jest z ceramiki. Niezależnie od tego, czy mowa o umywalkach, sedesach czy bidetach to właśnie ceramika jest najczęściej wykorzystywanym produktem ze względu na swoje właściwości ułatwiające czyszczenie tych powierzchni. Na umywalkach często osadza się kamień i tworzą zacieki, czemu w ogromnym stopniu zapobiegają szkliwa, którymi pokrywane są umywalki ceramiczne. Jeżeli remontujesz całą łazienkę i decydując się na klasykę, stawiasz na białą ceramikę, wybierz komplet. Żaden kolor nie różni się od siebie tak, jak jeden odcień bieli od drugiego. Warto wybrać całą armaturę jednego rodzaju, dzięki temu wybierzesz nie tylko odpowiedni kolor, ale też poziom nabłyszczenia. Umywalki różnią się od siebie także tym, jak bardzo matowa czy błyszcząca jest ich powierzchnia.
Co, jeśli masz dość tak powszechnej ceramiki? Producenci prześcigają się w pomysłach, jak uatrakcyjnić nasze łazienki i zrobić z nich nie tylko pomieszczenia użytkowe, ale też prawdziwe świątynie higieny i relaksu. Coraz częściej spotykane są umywalki ze szkła czy kamienne. Plusy i minusy? Szklane umywalki niestety łatwo mogą się stłuc i wymagają stałej pielęgnacji ze względu na łatwo pozostające ślady wody, na pewno jednak jest efektowne i higieniczne. Umywalki kamienne powstają ze zmielonego kamienia, który następnie jest zespolony żywicą. Ten fakt wpływa zarówno na wyjątkowość, jak i niepowtarzalność armatury, ale też na jej wytrzymałość.