Aromatyczny, domowy rosół to jedno z najbardziej znanych dań polskiej kuchni. Zupa ta gości w większości polskich domów w niedzielne południe. Jak przygotować idealny rosół, który zasmakuje całej rodzinie?
Prozdrowotne właściwości rosołu – to najzdrowsza zupa świata!
Zanim przedstawimy prosty przepis na prawdziwy rosół, warto wspomnieć, dlaczego w ogóle warto jeść tę smaczną i sycącą zupę? Domowej roboty bulion ma właściwości rozgrzewające, przeciwzapalne i wspierające nasz układ immunologiczny – nie bez powodu nasze mamy i babcie gotowały rosół, gdy jakiś członek rodziny chorował na przeziębienie lub grypę. W rosole znajdziemy też pełnowartościowe białko odzwierzęce, witaminę A, E i minerały takie jak wapń, żelazo, potas, fosfor, magnez. Wywar z rosołu gotowanego na kościach wpływa pozytywnie na kondycję skóry, kości i stawów. Z kolei zawarte w zupie aminokwasy, niwelują gazy, wzdęcia, bóle brzucha i zwiększają wchłanianie składników odżywczych.
Rosół z kury jak u babci – jakich składników potrzebujemy?
Podstawą dobrego rosołu jest odpowiednie mięso – ważne, aby pochodziło z zaufanego źródła. Unikajmy zakupów w supermarkecie, gdzie jak wiadomo, tamtejszy drób nie jest wysokiej jakości. Jeśli chcemy delektować się aromatycznych rosołem o głębokim smaku, najlepszy będzie kurczak/kura o wadzie około 2-2,5 kg pochodzący od zaprzyjaźnionego rolnika lub z małego, lokalnego sklepu mięsnego.
Pozostałe potrzebne składniki na rosół:
- 3 duże marchewki – około 350 g (możemy dodać ich więcej, wtedy rosół będzie słodszy),
- kawałek pora – około 100 g,
- ćwiartka lub połowa selera – około 150 g,
- 1 średnia cebula – około 100 g,
- 1-2 średnie pietruszki – około 100 g,
- 2-3 liście laurowe,
- kilka ziarenek ziela angielskiego,
- kilka ziarenek pieprzu czarnego,
- sól do smaku,
- 3-4 gałązki natki pietruszki lub lubczyku (opcjonalnie),
- makaron 5-jajeczny (niteczki).
Przepis na rosół drobiowy krok po kroku
- Najpierw należy opłukać pod zimną, bieżącą wodą kurę lub kurczaka i wlać do garnka 3,5 l czystej wody oraz dodać mięso.
- Następnie garnek z mięsem drobiowym postawić na palniku i gotować na małym ogniu, uważając, aby nie doprowadzić do wrzenia. Rosół ma „pyrkać” przez około godzinę.
- Cebulę w łupinie opalić nad palnikiem do lekkiego zbrązowienia. Obrać i opłukać marchewkę i pietruszkę (możemy pokroić marchewkę w talarki, dzięki temu szybciej zmięknie podczas gotowania).
- Oczyścić i opłukać pora oraz seler.
- Gdy mięso będzie gotować się już godzinę, należy dodać do garnka przygotowane wcześniej warzywa oraz liście laurowe, pieprz i ziele angielskie. Rosół ma nadal gotować się na słabym ogniu przez około 2-3 godziny (im dłużej zupa się gotuje, tym ma głębszy smak).
- Na około 30 minut przed końcem gotowania trzeba dodać jedną płaską łyżeczkę soli, a 15 minut później możemy ugotować makaron.
- Gdy rosół będzie gotowy, warto go przecedzić (pozbędziemy się nieestetycznych pozostałości po mięsie tzw. szumowin).
- Na koniec (bezpośrednio na talerzach) możemy posypać rosół natką pietruszki lub lubczykiem.
Pamiętajmy, że długo gotowany kurczak zaczyna się rozpadać, dlatego warto wyciągnąć mięso z wywaru po około 1-1,5 godziny.
Jak nadać rosołowi intensywny żółty kolor?
Jeśli chcemy podbić kolor zupy i nadać jej apetyczną, złocistą barwę, musimy dodać cebulę w łupinie, którą wcześniej lekko opalimy nad gazem. Jednak to nie jedyne rozwiązanie! Ewentualnie możemy dodać do wywaru odrobinę kurkumy.
>> Zobacz też: Tradycyjny wielkanocny żurek na białej kiełbasie
Jak ugotować rosół, aby nie był mętny?
Jeśli chcemy, aby zupa była klarowna, musimy zalać surowe mięso w garnku zimną – nigdy gorącą wodą! Wiele osób, które gotują rosół po raz pierwszy, popełnia ten błąd, dodając do garnka wrzątek. Sprawia to, że podczas gotowania wywaru z mięsa wytrąca się bardzo duża ilość białka i zupa mętnieje, prezentując się mało estetycznie na talerzu. Pamiętajmy, że rosół musi gotować się powoli przez 2 lub nawet 3 godziny na słabym ogniu – zupa nie może wrzeć. Jeśli zależy nam na klarowności, rosołu nie powinno się też go mieszać podczas gotowania.